رسوب زدایی

یکی از مهمترین تجهیزات صنایع نفت، گاز ، پتروشیمی ، پالایشگاه و نیروگاه ها مبدل های حرارتی یا heat exchanger است که نقش انتقال حرارت را ایفا می‌کنند. داشتن راندمان بالا در این تجهیزات، تاثیر به سزایی در افزایش راندمان کل فرایند تولید دارد. از مهمترین عوامل کاهش راندمان در یک مبدل حرارتی، رسوب زدایی آنها می باشد.

به همین علت در هر صنعتی که از این تجهیزات استفاده می کند، دوره های زمانی مشخصی برای رسوب زدایی و شستشوی مبدل حرارتی تعریف شده که با ابزار های مختلف از جمله واترجت تمیزکاری و رسوب زدایی انجام می شود.

با کیان تهویه خورشید مملکت همراه باشید!

رسوب زدایی

تعریف رسوب زدایی

به مرور زمان، به دلیل انباشته شدن موادی روی سطحی که در تماس با سیال است، مقاومت حرارتی لوله ها افزایش پیدا کرده و انتقال حرارت کاهش می یابد. با افزایش این مواد یا رسوبات، انتقال حرارت به شدت کاهش یافته هزینه گزافی را بابت کاهش تولید تحمیل می‌نماید.
استاندارد TEMA برای طراحی مبدل ها ضریبی را ارائه داده که بتوان تا مدتی از این تجهیزات به طرز قابل قبولی استفاده نمود تا اینکه مجددا مبدل از مدار خارج شده و رسوب‌زدایی شود.

روش های رسوب زدایی:

در صنایعی مانند نفت، گاز و پتروشیمی، همواره سعی بر پیشگیری از تشکیل رسوب با استفاده از روش های مختلف در تجهیزاتی مانند مبدل های حرارتی و دیگ های بخار می باشد. در این زمینه هزینه های زیادی برای مواد و افزودنی های شیمیایی صرف می شود.

اما بیشتر مبدل های حرارتی صنعتی به دلایل مختلف مانند کیفیت پایین آب ها در مناطق مختلف، در معرض رسوب گذاری قرار می گیرند. این رسوبات بیشتر در لوله های مبدل ها تشکیل می شوند. برای کاستن زیان های پدیده رسوب، مبدل باید پیوسته تحت نظارت عملکرد و تمیزکاری قرار گیرد.
انجمن تولیدکنندگان مبدل های پوسته لوله ۱ توصیه میک ند همواره مقداری مجاز برای رسوب گذاری در طراحی مبدل ها در نظر گرفته شود، تا این امر تأثیر زیادی در فرایند تولید نداشته باشد. اما در تمامی موارد باید تمیزکاری مبدل در فواصل زمانی مناسب صورت گیرد.
در فرایندهای صنعتی رسوب ها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها عبارت اند از:
رسوب ذرات ریز معلق؛
رسوب ناشی از خوردگی؛
رسوب بیولوژیکی؛
رسوب به علت تشکیل بلورهای جامد؛
رسوب در اثر یک واکنش شیمیایی؛
رسوب در اثر تغییر دما مانند انجماد؛

رسوب زدایی خطوط لوله

قطر داخلی لوله های کارخانه ها پس از گذشت زمان در اثر رسوبات کوچک و کوچکتر میشوند .
برای جلوگیری از کاهش بهره وری لوله ها و خطوط تولید این لوله های باید رسوب زدایی شوند .
در گذشته بسیاری از شرکت ها از روشهای شیمیایی جهت رسوب گیری استفاده میکردند .
رسوب زدایی به روش شیمیایی امری بسیار پر هزینه ، پر خطر و مضر برای سلامتی و محیط زیست میباشد .
به غیراز واترجت صنایع دیگر هم راهی برای رسوب زدایی نداشتند تا خطوط لوله مجموعه خود را رسوب زدایی کنند.
به جز اینکه تمام لوله های گرفته شده را با لوله های نو تعویض نمایند.

منبع: Wikipedia

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *