فین تیوب

انواع مختلفی از انواع فین تیوب برای انتقال حرارت سیال موجود می‌باشد که هر یک با طراحی و وابستگی منحصر به فرد خودشان ساخته‌شده‌اند. هر نوعی از پره‌های فین تیوب دارای مزایا و معایبی در کاربردهای خاص است تا در مناسب‌ترین حالات خود استفاده شوند.

با ما در کیان تهویه افرا فین همراه باشید!

انواع مختلف فین تیوب بر اساس نوع پره
  • فین صفحه‌ای Fin Plate
  • فین پیچشی Wrap-on
  • فین اکسترود Extrude
فین‌های صفحه‌ای

مبدل حرارتی صفحه‌ای یک نوع از طراحی مبدل حرارتی است که از صفحات برای انتقال حرارت بین سیالات استفاده می‌کند. اغلب فین صفحه‌ای به عنوان یک مبدل حرارتی فشرده دسته‌بندی می‌شود تا بر روی سطح انتقال حرارت نسبتا بالای آن در مقایسه با حجم تاکید بیشتری داشته باشد. مبدل حرارتی صفحه‌ای به طور گسترده در بسیاری از صنایع از جمله صنعت هوافضا برای اندازه‌گیری فشرده و خواص سبک‌وزن به کار برده می­شود که توانایی فین صفحه‌ای برای تسهیل انتقال گرما با تفاوت‌های دمایی کم، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ابزار بیشتر از ۶۰ سال است که  در صنعت هوایی مورد استفاده قرار گرفته است و در زمان کوتاهی پس از جنگ جهانی دوم به فرآیندهای برودتی در کارخانه‌های شیمیایی مانند پردازش گاز طبیعی همچنین در موتورهای راه‌آهن و ماشین‌های موتور به کار گرفته شد. حتی به مدت ۳۰ سال در هواپیماهایی که دارای مواد شیمیایی هستند ایفای نقش کرده و در حال حاضر در نیروگاه شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فین‌های پیچشی

در این نوع فین تیوب ‌ها نوارهایی از جنس آلومینیوم، مس و یا فولادی به دور لوله‌ها درآمده‌اند و معمولا هم انتها و ابتدای فین به لوله اتصال داده شده است و انواع مختلفی دارد که شامل Embedded “G” ،  L 2، Knurled “L”، K L، Double “L” می‌باشند.

فین اکسترود

فین تیوب اکسترود از انواع مختلفی ساخته شده که البته جنس لوله از هر نوع می‌تواند باشد.

ولی فین‌ها می‌توانند یا از جنس مس و یا آلومینیوم باشند که فین از جنس مس به دلیل قیمت بالایی که دارد در زمینه صنعت خیلی به کار نمی‌آید.

فین تیوب اکسترود

منبع : tulsafintube.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *