فین تیوب ها
تعریف فین تیوب‌ها:

یکی از مهم‌ترین فرآیندهای انتقال در حوزه صنعت حتی در ساختمان‌های مسکونی، انتقال حرارت است. البته انتقال در انواع دیگری هم وجود دارد؛ مانند انتقال جرم و انتقال مومنتوم یا همان سیالات. اما تبادل حرارت نقش پررنگی را در انواع زمینه‌ها داشته که در این مقاله به توضیح فین تیوب ها می‌پردازیم ، همچنان با كيان تهويه افرا فین همراه باشيد.

فین تیوب‌ها لوله‌هایی هستند که به عنوان مبدل‌های حرارتی بسیار کارآمد و ثبات بالایی دارند. سطح لوله‌ها طوری ساخته شده‌اند که بسته به کاربردی که دارند هماهنگی داشته باشند. این ابزار دارای دو باله کوچک در اطراف سطح بیرونی هستند که به عنوان یک فیلتر و یک مکانیزم برای انتقال حرارت از مواد داخل لوله به فضای بیرون و یا بالعکس عمل می‌‌کنند و تقریبا همیشه به عنوان مبدل‌های هوایی با باد سرد مورد استفاده قرارگرفته‌اند تا ضریب انتقال حرارت در سمت پایین را جبران کنند. فین تیوب در  زمینه‌هایی که نیاز به انتقال حرارت از سیال گرم به سیال سردتر باشد کاربرد دارد.

مبدل حرارتی و فین تیوب

مبدل حرارتی

کاربردهای مختلف فین تیوب

فین تیوب در کاربردهای مربوط به انتقال حرارت از مایع داغ به سیال سردتر، از طریق دیواره لوله مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید کنندگان فین تیوب، طیف وسیعی از این لوله‌ها را به تولید رسانده‌اند که در طول تولید فین تیوب، فرآیند حفاظت از خوردگی انجام می‌شود و ماده مورد استفاده در تیوب مقاوم در برابر خوردگی است. آن‌ها به عنوان مبدل‌های حرارتی (هوا، آب و شیمیایی خنک شده) برای صنایع مختلف مانند نفت، پتروشیمی، فولاد، تولید برق و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع فین تیوب‌ها در صنایع دیگری هم کاربرد دارند مانند صنایع گاز، نفت، پتروشیمی، نیروگاهی، غذایی و خیلی موارد دیگر که به انتقال سرما یا گرما نیاز دارند. فین تیوب‌ها برای انتقال میسر به لوله‌هایی نیاز دارد که بتواند حرارت را تبادل کند. از انواع فین تیوب‌هایی که سیال بیرونی آنها لوله هوا قرار گرفته باشد مثل رادیاتورها، ایر کولرها، ایر هیترها، جهت انتقال حرارت استفاده می‌شود.

امروزه کاربرد این مبدل بسیار افزایش پیدا کرده به ویژه در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته که در زمینه‌های مختلفی سعی می‌کنند از این ابزار استفاده کنند؛ چون این وسیله از جمله وسیله‌­های مقرون به صرفه است. در بسیاری از کشورها در ساختمان‌ها حتی گلخانه‌ها بجای شوفاژاز فین تیوب‌ها به عنوان سیستم گرمایشی ساختمان استفاده می­‌شود.

منبع : fintube.com

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *